Wycieczka do Opola

     Program wycieczki do Opola (18-21 sierpnia  2023 r. )

              Organizator: Krystyna Przekwas tel. 606 389 037

 

1 dzień (piątek)spotkanie uczestników na parkingu  przed biurowcem głównym Michelin o godz, 9:00. Ten dzień przeznaczony jest na przejazd do Opola. Po drodze zatrzymamy się na obiad (płatny we własnym zakresie). W Opolu nocujemy w hotelu Festiwal (pokoje 1 i 2-osobowe).

 

2 dzień (sobota)

– 8:00 -śniadanie

– 9:00 -spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Opola (Wzgórze Uniwersyteckie z rzeźbami przedstawiającymi m.in. autorów polskich piosenek,  Rynek z Ratuszem i aleją gwiazd Polskiej Piosenki przy Ratuszu, Kościół Franciszkanów z Kaplicą Piastowską – nekropolią Piastów Opolskich (wejście do środka), „Opolska Wenecja”, czyli urokliwe miejsce położone nad Młynówką, „Zielony mostek” nad Młynówką,  Wieża Piastowska  – jedyna pozostałość po zamku Piastów Opolskich (z zewnątrz), Amfiteatr (jeśli będzie  możliwość – wejście), pomnik „Brońmy Swego Opolskiego”, Wieża Zamku Górnego (z zewnątrz) .

Godz. 10.00 i godz. 11.00 Kamienica czynszowa. Każde piętro jest urządzone w innym stylu. Obiekt ciekawy, podoba się zwiedzającym, pokazuje wystrój mieszkań (pokoi, kuchni) w mieście od końca XIX w. po lata 60. ubiegłego stulecia. Wchodzi się na poszczególne piętra i zwiedza z pracownikiem Muzeum.  Do Kamienicy jednorazowo wchodzi do 25 osób czas zwiedzania z przewodnikiem – ok. 50 min, W czasie gdy jedna grupa zwiedza Kamienicę, druga z Przewodnikiem zwiedza część miasta, a następnie zmiana

Godz. 15:00 – obiad w restauracji Gastrofaza

godz. 16.00 -Muzeum Polskiej Piosenki. Muzeum multimedialne obrazujące historię polskiej piosenki. Zwiedza się samemu z audiobukiem. Wewnątrz są ekrany dotykowe: można wysłuchać muzyki, obejrzeć film o festiwalach, obejrzeć wywiady z artystami czy stroje artystów i inne niespodzianki.

Powrót do hotelu i czas wolny.

3 dzień (niedziela)

– 8:00 –śniadanie

– 9:00 -spotkanie z przewodnikiem i wyjazd autokarem do Prudnika

W Prudniku zwiedzamy Centrum Tradycji Tkackich oraz Arsenał  – zwiedzanie łącznie 2 h /podział na 2. grupy: jedna zwiedza CTT druga Muzeum Ziemi Prudnickiej czyli tzw. Arsenał po godzinie zmiana Centrum Tradycji Tkackich jako obiekt należący do Muzeum Ziemi Prudnickiego dokumentujący spuściznę po założycielach największej na Śląsku w drugiej połowie XIX w. i w pierwszym ćwierćwieczu XX stulecia fabryki włókienniczej, po II wojnie światowej znanej pod nazwą zakładów Bawełnianych „Frotex” (słynne ręczniki frotte).

– ok. godz. 11-tej przejazd do Głogówka i zwiedzanie:

Kościół św. Bartłomieja (wejście do środka – gotycka świątynia z barokowym wystrojem), z zewnątrz (mocno zdewastowany, obecnie w trakcie prac renowacyjnych) zamek Oppersdorfów, w którym zatrzymał się król Jan Kazimierz wraz z dworem w czasie najazdu szwedzkiego na Rzeczpospolitą w XVII w., a w 1806 r. gościł w murach zamku Ludwik van Beethoven, Kościół Franciszkanów z Kaplicą Loretańską.

– godz. 14:00 – obiad w restauracji Atria w Głogówku

– po obiedzie przejazd do Mosznej

– godz. 16:15 zwiedzanie Pałacu w Mosznej (pałac jest  obiektem, który architektonicznie nie doznał uszczerbku w czasie II Wojny Światowej a zatem nie jest rekonstrukcją, natomiast niemal cały wystrój został zagrabiony w 1945 r. Zwiedza się wnętrza okryte boazerią, ozdobione sztukaterią. Zamek jest nieco bajkową z wyglądu budowlą o ciekawej historii i pod tym kątem należy go zwiedzać).

Godz.17:45 Moszna – Fabryka Robotów

Zbudowane ręcznie przez p. Sebastiana Kucharskiego roboty inspirowane filmami Science-Fiction, dochodzące nawet do 3,5 metra wysokości, ruszające się, wykonane z metalowych elementów głównie z samochodów i motocykli. Jedyne takie miejsce w Polsce.

Planowany powrót do Opola ok. g. 19.30.

4 dzień (poniedziałek)

Godz. 8:00 – śniadanie

Po śniadaniu pakowanie bagaży i powrót do Olsztyna. Po drodze przystanki (w tym na obiad – płatny we własnym zakresie)

 

Koszt wycieczki to 600 zł – członkowie PTTK, 610 zł – pozostałe osoby.

W cenę wycieczki wchodzą: koszt podróży, 3 noclegi ze śniadaniem, 2 obiady, przewodnik po Opolu i okolicach, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.

Uwaga: program jest ramowy i może ulec niewielkim korektom.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.