Program wycieczki do Opola (18-21 sierpnia 2023 r. )
Organizator: Krystyna Przekwas tel. 606 389 037
1 dzień (piątek) – spotkanie uczestników na parkingu przed biurowcem głównym Michelin o godz, 9:00. Ten dzień przeznaczony jest na przejazd do Opola. Po drodze zatrzymamy się na obiad (płatny we własnym zakresie). W Opolu nocujemy w hotelu Festiwal (pokoje 1 i 2-osobowe).
2 dzień (sobota)
– 8:00 -śniadanie
– 9:00 -spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Opola (Wzgórze Uniwersyteckie z rzeźbami przedstawiającymi m.in. autorów polskich piosenek, Rynek z Ratuszem i aleją gwiazd Polskiej Piosenki przy Ratuszu, Kościół Franciszkanów z Kaplicą Piastowską – nekropolią Piastów Opolskich (wejście do środka), „Opolska Wenecja”, czyli urokliwe miejsce położone nad Młynówką, „Zielony mostek” nad Młynówką, Wieża Piastowska – jedyna pozostałość po zamku Piastów Opolskich (z zewnątrz), Amfiteatr (jeśli będzie możliwość – wejście), pomnik „Brońmy Swego Opolskiego”, Wieża Zamku Górnego (z zewnątrz) .
Godz. 10.00 i godz. 11.00 Kamienica czynszowa. Każde piętro jest urządzone w innym stylu. Obiekt ciekawy, podoba się zwiedzającym, pokazuje wystrój mieszkań (pokoi, kuchni) w mieście od końca XIX w. po lata 60. ubiegłego stulecia. Wchodzi się na poszczególne piętra i zwiedza z pracownikiem Muzeum. Do Kamienicy jednorazowo wchodzi do 25 osób czas zwiedzania z przewodnikiem – ok. 50 min, W czasie gdy jedna grupa zwiedza Kamienicę, druga z Przewodnikiem zwiedza część miasta, a następnie zmiana
Godz. 15:00 – obiad w restauracji Gastrofaza
godz. 16.00 -Muzeum Polskiej Piosenki. Muzeum multimedialne obrazujące historię polskiej piosenki. Zwiedza się samemu z audiobukiem. Wewnątrz są ekrany dotykowe: można wysłuchać muzyki, obejrzeć film o festiwalach, obejrzeć wywiady z artystami czy stroje artystów i inne niespodzianki.
Powrót do hotelu i czas wolny.
3 dzień (niedziela)
– 8:00 –śniadanie
– 9:00 -spotkanie z przewodnikiem i wyjazd autokarem do Prudnika
W Prudniku zwiedzamy Centrum Tradycji Tkackich oraz Arsenał – zwiedzanie łącznie 2 h /podział na 2. grupy: jedna zwiedza CTT druga Muzeum Ziemi Prudnickiej czyli tzw. Arsenał po godzinie zmiana Centrum Tradycji Tkackich jako obiekt należący do Muzeum Ziemi Prudnickiego dokumentujący spuściznę po założycielach największej na Śląsku w drugiej połowie XIX w. i w pierwszym ćwierćwieczu XX stulecia fabryki włókienniczej, po II wojnie światowej znanej pod nazwą zakładów Bawełnianych „Frotex” (słynne ręczniki frotte).
– ok. godz. 11-tej przejazd do Głogówka i zwiedzanie:
Kościół św. Bartłomieja (wejście do środka – gotycka świątynia z barokowym wystrojem), z zewnątrz (mocno zdewastowany, obecnie w trakcie prac renowacyjnych) zamek Oppersdorfów, w którym zatrzymał się król Jan Kazimierz wraz z dworem w czasie najazdu szwedzkiego na Rzeczpospolitą w XVII w., a w 1806 r. gościł w murach zamku Ludwik van Beethoven, Kościół Franciszkanów z Kaplicą Loretańską.
– godz. 14:00 – obiad w restauracji Atria w Głogówku
– po obiedzie przejazd do Mosznej
– godz. 16:15 zwiedzanie Pałacu w Mosznej (pałac jest obiektem, który architektonicznie nie doznał uszczerbku w czasie II Wojny Światowej a zatem nie jest rekonstrukcją, natomiast niemal cały wystrój został zagrabiony w 1945 r. Zwiedza się wnętrza okryte boazerią, ozdobione sztukaterią. Zamek jest nieco bajkową z wyglądu budowlą o ciekawej historii i pod tym kątem należy go zwiedzać).
Godz.17:45 Moszna – Fabryka Robotów
Zbudowane ręcznie przez p. Sebastiana Kucharskiego roboty inspirowane filmami Science-Fiction, dochodzące nawet do 3,5 metra wysokości, ruszające się, wykonane z metalowych elementów głównie z samochodów i motocykli. Jedyne takie miejsce w Polsce.
Planowany powrót do Opola ok. g. 19.30.
4 dzień (poniedziałek)
Godz. 8:00 – śniadanie
Po śniadaniu pakowanie bagaży i powrót do Olsztyna. Po drodze przystanki (w tym na obiad – płatny we własnym zakresie)
Koszt wycieczki to 600 zł – członkowie PTTK, 610 zł – pozostałe osoby.
W cenę wycieczki wchodzą: koszt podróży, 3 noclegi ze śniadaniem, 2 obiady, przewodnik po Opolu i okolicach, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów.
Uwaga: program jest ramowy i może ulec niewielkim korektom.